HYGGE INDEX



V českých médiách sa dozviete viac



A môžete si vyberať

Je po voľbách, takže prichádza nová vlna zdesenia z extrému. Tentokrát výrazne bodovalo východné Nemecko a aj Francúzsko. Naopak, v našich opozičných médiách panuje nadšenie z "víťazstva" PS. Treba len pripomenúť, že kvôli tejto strane sa k urnám unúvalo až 9,5% voličov. Nebyť mobilizačného 14-minútového monológu premiéra, bolo by ich určite výrazne menej. Aby bolo víťazstvo jasnejšie, prezentuje sa výsledok 7:7. Hlas sa zrazu stal stredovou stranou. Veď tieto noviny nečítajú blbci, načo je dobré takéto ohýbanie reality? Namiesto objektívnosti máme teda propagandu, čo je trvalý problém slovenských "mienkotvorných" médií. O dôvod viac poobzerať sa po iných zdrojoch informácií.

Český A2larm sa na voľby, tie v Česku tiež nedopadli slávne, díva oveľa realistickejšie. Už len ten nadpis článku je skvelý - Voliči na periferiích opět selhali. Zapomněli volit strany, které jejich problémy ignorují.

Kto sa z víťazného zoskupenia chystá mútiť vodu v Bruseli? Tu nadšenie naozaj nie je namieste. Dvaja ekológovia, novinárka, politička a analytička alebo niečo podobné. V dobe, keď je hlavný a najvážnejší problém ekonomika. A z nej vyplývajúce ohrozenie demokracie. O päť rokov teda budeme mať ešte viac extrému a ešte viac ohrozenie demokracie. Na hornej palube sa ešte tancuje a riešia nepodstatné témy, pričom dole...

Niektoré médiá vkladajú nádeje do lídra kandidátky a rešpektovaného ekonóma. Ale, bol premiérom štyri mesiace. Sám najlepšie vie, že v ekonomike platia iba výsledky, nie táranie a diskutovanie. Aké boli výsledky jeho vládnutia? Aké nové procesy na zlepšenie ekonomiky naštartovala jeho vláda? Iste, štyri mesiace sú málo. Tak aspoň, s akou prevratnou ekonomickou víziou prichádza do Bruselu? Počuli ste o nejakej? Pretože pár týždňov už oficiálne vieme, že dnešný kapitalistický model nefunguje. Priznal to laureát Nobelovej ceny Angus Deaton, pri odvolaní časti jeho doterajšieho učenia. Takže vážení víťazi, 90% národa ste síce ukradnutí, ale zvyšok si vás zvolil, aby ste niečo zmenili. Máte však nato?

Často píšem, že jediným riešením je udržať väčšinu peňazí v okresoch. Rozhýbať okresné ekonomiky je základný a úplne nevyhnutný predpoklad prosperity celej krajiny. A som rád, že už to môžem podložiť aj výskumom. Nová britská analýza odhaľuje úlohu, ktorú zohrávajú najväčšie mestá v prehlbujúcej sa priepasti v prosperite medzi Britániou a ostatnými ekonomikami G7 - https://www.centreforcities.org/press/next-government-should-put-big-cities-at-the-centre-of-a-national-mission-to-make-the-uk-richer-than-germany/

Kľúčovým rozdielom medzi Britániou a USA, Francúzskom a Nemeckom, je slabá výkonnosť najväčších miest Spojeného kráľovstva. Na národnej úrovni je, vďaka rozdielu v prosperite, britská ekonomika o 8,8 percent menšia, ako by bola, keby mestá ako Birmingham a Manchester dosahovali rovnakú výkonnosť ako ekvivalentné miesta Lyon a Frankfurt. Isteže, ani to nie je všeliek, stačí sa pozrieť na Francúzsko, ale je dobré, že sa časť ekonómov začína pomaly dostávať k podstate problému.

Len tak mimochodom Juhoafrická republika zavedie do dvoch rokov UBI a Poľsko štvordňový pracovný týždeň.

Kde sa dá poobzerať po iných zdrojoch informácií? Čo v Česku majú lepšie ako u nás, sú tri spravodajské weby s veľmi kvalitnou publicistikou, ktoré sa venujú aj ekonomickým otázkam. Britské listy sa naozaj oplatí čítať denne, pretože k týmto informáciám sa na slovenských weboch nedostanete. Za povšimnutie stoja aj Deník Referendum a A2larm. O ekonomike píšu objektívne, vnímajú dosah ekonomických rozhodnutí na radových občanov, nedajú sa opíjať vládnou propagandou o rastúcom HDP. My spravodajské weby tohto zamerania ani len nemáme.

Keďže sa nám na Slovensku úspešne pokúšajú zakázať české televízie je tu aj iná možnosť, ako sa dostať k informáciám z tejto krajiny. Web https://www.belgof.sk/, dlhodobo hodnotí spravodajské weby na Slovensku, v Česku aj v zahraničí. Medzi stovkou slovenských a českých webov sú na čele novinky.cz, nasledujú spomínané Britské listy a Hrot24. Najlepší slovenský web pravda.sk je šiesty. Medzi zahraničnými spravodajským webmi vedie trojica AlJazeera, CNN a BBC. V stovke zahraničných spravodajských webov sú len tie, za ktoré netreba platiť.

Ak niekto chce ešte viac informácií, belgof.sk ponúka linky na spravodajské weby každej krajiny a tiež ich rádiá a televízie. Je skvelé, že cez stále kvalitnejší prekladač v prehliadači je možné bez problémov čítať správy naozaj z celého sveta.


Author: Jozef Stasík

Contact: info@bossaworld.com

 

BLOGS - Jozef Stasík

PROJECT BOSSA WORLD

HYGGE INDEX

ALPINE SKIING - FUTURE VISION

ATHLETICS - FUTURE VISION

MUST VISIT CITIES