HYGGE INDEX



Koľko stojí dôstojný život?



Na Slovensku to radšej nikto nepočíta, ale v Česku sa tomu venujú.

Existuje tam Platforma pro minimální důstojnou mzdu. Definuje ju ako odmenu za prácu za bežnú pracovnú dobu, ktorá pracujúcim a ich domácnostiam poskytuje dostatok finančných prostriedkov na život, ktorý je väčšinou spoločnosti vnímaný ako určitý základný štandard. Za minimálnou dôstojnou mzdou stojí nezávislá a neformálna expertná platforma.

Minimálna dôstojná mzda sa skladá z 8 položiek a v prepočte na eurá sú to nasledovné sumy:

Potraviny - 316 EUR

Bývanie - 532 EUR

Oblečenie a obuv - 60 EUR

Doprava - 85 EUR

Telekomunikácie - 60 EUR

Voľný čas a vzdelávanie - 150 EUR

Zdravie a hygiena - 57 EUR

Úspory - 178 EUR

Spolu 1 438 EUR.

V Česku je kvalita života nepochybne vyššia ako na Slovensku. Ale, ak si myslíte, že tam kapitalizmus prekvitá, vyvedie vás z omylu nasledovný údaj. Pod hranicou minimálnej dôstojnej mzdy je 63 % pracovných úväzkov. Na podobné prepočty môže existovať viac názorov. Možno najpodstatnejšie je to, že vypočítaná suma je výrazne nižšia ako bežná mzda na Západe. To len zvýrazňuje problém, s ktorým východná Európa zápasí už 34 rokov. Kapitalizmus priniesol tvrdú prácu, ale rozhodne nie blahobyt.

Signály o nefunkčnosti súčasného ekonomického modelu prichádzajú čoraz častejšie a sú čoraz intenzívnejšie. Pritom však model funguje rovnako ako predtým. Kapitalizmus nie je nič iné, ako súťaž. A v tej súťaži Západ začína prehrávať čoraz viac. Postkomunistické krajiny v súťaži za uplynulých 34 rokov ani nikdy nevyhrávali. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo zmeniť. Hlavným prejavom je odliv peňazí. Tie postupne opúšťajú najchudobnejšie regióny, pričom počet chudobných regiónov pomaly ale iste stúpa. So všetkými dôsledkami, ktoré k tomu patria. Pomaly sa vytvárajú už len ostrovy prosperity.

Lenže ideológia nepustí. Potom počúvame výzvy na reformy, kvalitné školstvo, inovácie. Isté ministerstvo sa ide pretrhnúť, aby uľahčilo podnikanie. ECB donedávna natlačila do bánk 3,4 bilióna EUR mysliac si, že lacný úver problémy vyrieši. Ako je možné, že celý rad vzdelaných a chytrých odborníkov nedokáže primerane vnímať realitu, ktorá ich obklopuje? Celý život pracujú v odbore, prečítali stovky kníh a tisíce článkov a nepochopili princíp? Alebo pochopili a nemôžu priznať, že sa mýlili? Bezradnosť týchto elít je takpovediac hmatateľná. Naozaj netušia, čo treba urobiť.

Takže ešte raz a znovu. Zamerajte sa na regióny - okresy. Vytvorte model prosperujúceho regiónu. Základom je dostať peniaze do regiónov, ale hlavne udržať ich tam. Tie podnietia ekonomickú aktivitu. Je jasné, že sa to nepodarí s eurami, dolármi a už vôbec nie s eurofondami v dnešnej podobe. Regionálna ekonomika musí produkovať kvalitné výrobky a služby, aby ju spotrebiteľ akceptoval. Podnikatelia musia mať k dispozícii mnoho ľahko dostupných informácií. Je treba maximalizovať využitie informatiky, aizácie, robotizácie. V tom by mohla výrazne pomôcť EU. A je tiež jasné, že to nepôjde bez digitálnej meny a aj bez nepodmieneného príjmu. To však budú až dve posledné položky zo zoznamu viac ako 20 vecí, ktoré treba urobiť, čo by mohlo trvať približne jeden rok.

Dobrá správa je, že to môže urobiť hocikto. Nielen štát, ale aj samosprávny kraj, neziskovka, startup, firma alebo len pár dobrovoľníkov. Stačí zopár programátorov či programátoriek a zopár marketingových pracovníčok či pracovníkov.

Samozrejme, treba vedieť ako a čo presne urobiť, kde začať. Tu môže inšpirovať Project Bossa World, ktorý je v tomto asi najďalej. S ničím, ani vzdialene podobným, som sa zatiaľ ani nestretol.


Author: Jozef Stasík

Contact: info@bossaworld.com

 

BLOGS - Jozef Stasík

PROJECT BOSSA WORLD

HYGGE INDEX

ALPINE SKIING - FUTURE VISION

ATHLETICS - FUTURE VISION

MUST VISIT CITIES