HYGGE INDEX



Ako drancovať štát a zároveň dosiahnuť, aby vás miloval pravicový volič



Trhové riešenia. Dôkaz, že pred hoaxami nie je imúnny nikto.

Istá časť politického spektra a aj verejnosti vníma voľný trh ako ekonomické perpetuum mobile. Takže ľahko uverí hoaxu o prínose súkromných zdravotných poisťovní.

Nedostatok lekárov a zdravotných sestier, rady pred zdravotnými strediskami už od skorých ranných hodín, finančne poddimenzované a chátrajúce nemocnice, dlhé čakanie na operácie, nedostatok liekov... To je výsledok nepremysleného slovenského experimentu so súkromnými zdravotnými poisťovňami a boja niektorých politických strán za ich zisk.

O koľko prichádzajú pacienti? O asi 100 miliónov eur ročne. To sú náklady a zisk súkromných zdravotných poisťovní. Nebolo by ich lepšie použiť na lieky? Náklady na zdravotníctvo sú hradené z jedného balíka. Platia sa z neho lekári, lieky, nemocnice, ale aj zisky zdravotných poisťovní a aj ich náklady. Inými slovami - prevádzka a zisk súkromných zdravotných poisťovní znižujú disponibilné výdavky na lieky či nemocničnú starostlivosť. Ak si zdravotné poisťovne vyplatia zisk a vysoké platy manažérom, menej peňazí pôjde na lieky. To je princíp. Ak je aj zákonmi rôzne upravený, stále platí.

Všetky tri poisťovne vykonávajú úplne rovnakú činnosť. Vyplýva z toho, že ak by aj boli potrební všetci výkonní pracovníci, dve pyramídy manažérov sú úplne zbytočné. Rovnako zbytočné sú ďalšie dve skupiny rôznych servisných oddelení. Všetky poisťovne rokujú o zmluvách so všetkými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. To je trojnásobne viac, ako je treba. Ide tiež o trojnásobné administratívne zaťaženie lekárov či nemocníc.

Ďalej sú tu úplne zbytočne vyhodené peniaze na marketing (tiež na úkor liekov) a provízie obchodníkov, ktorí každoročne presúvajú časť klientov medzi poisťovňami. Ak by VšZP nebola nútená míňať prostriedky na podobné zbytočnosti, pokryli by náklady na spracovanie agendy zvyšných dvoch poisťovní.

Systém viacerých zdravotných poisťovní nepriniesol pacientom žiadne pozitívne výsledky. Naopak, musia sa obávať, či všetci ich ošetrujúci lekári uzavrú zmluvu s poisťovňou, u ktorej sú poistení. Bez viacerých poisťovní sa zaobídu krajiny s najvyššou kvalitou života - Dánsko, Švédsko, Nórsko, Fínsko, Írsko, Kanada...

A za všetkým týmto nezmyslom je len jediné slovo. Zdravotná daň sa volá zdravotné poistenie. Otázka je, prečo takýmto spôsobom neriešiť všetky dane. Vytvorme vojenské, policajné, školské, kultúrne, cestné, poľnohospodárske a neviemaké ďalšie poisťovne, samozrejme súkromné, a poverme ich rozdávaním aj ostatných daní. Zaplaťme potom všetky ich manažmenty, sídla a najmä obchodníkov a marketing.

Kapitalizmus prináša množstvo ohavných vecí. Hyenizmom je to, ak si niekto z balíka, ktorý je určený na liečenie chorých, maximalizuje svoje zisky. Počul som argumenty, že na chorých zarábajú aj farmafirmy, lekárne či lekári. Áno, ale bez liekov a lekárov nie je možné ľudí liečiť. Bez súkromných zdravotných poisťovní to ide úplne v pohode.

Obľúbeným argumentom je VšZP "v strate". Keď uvidím túto ekonomickú perlu, prestávam článok čítať, pretože autor práve ukázal, že nevie o čom píše. Zákon hovorí, že zdravotná poisťovňa môže v kalendárnom roku vynaložiť na prevádzkové činnosti výdavky najviac do výšky zodpovedajúcej podielu na úhrne poistného pred prerozdelením poistného za kalendárny rok. Ak je VšZP "v strate", neznamená to nič iné, len že do zdravotníctva naliala viac peňazí, ako získala na poistnom. Prekvapilo ma, že na "VšZP v strate" som narazil aj na stránkach novín, ktoré sa zaoberajú hospodárstvom a za svoje články si dokonca nechávajú platiť.

Útoky na VšZP nie sú tak ničím iným, ako útokmi na peniaze pre chorých. V USA, ktorých model súkromných zdravotných poisťovní sa sem niektorí aktivisti a aj nejaká tá politická strana dlhodobo pokúšajú zaviesť, sa v zdravotníctve vynakladá na administratívu takmer 8 % výdavkov. Na Slovensku by tak zo zdravotníctva zmizlo ročne 560 miliónov EUR. Takto sa drancuje štát.

Hoax je slovo, ktoré znamená klamstvo, ktorého cieľom je prinútiť niekoho veriť niečomu, čo nezodpovedá skutočnosti, a zneužiť jeho dôverčivosť. Je hoaxom prinútiť platiť ročne 100 miliónov za nič? A zneužiť dôverčivosť ľudí? Šíritelia hoaxu o prínose súkromných zdravotných poisťovní postupujú rovnako agresívne ako antivaxeri alebo ruskí trollovia. S tým rozdielom, že dostávajú priestor nielen v médiách, ale aj v parlamente. Obsahovo sú to však rovnaké nezmysly.

O presnej rovnakej téme som písal blogy už pred trinástimi rokmi. Za ten čas štát premárnil, len na zdravotnom poistení, miliardu. Miliardu eur. Teraz je k dispozícii analytický materiál od Útvaru hodnoty za peniaze. Odhaľuje, ako pôsobí trh v zdravotnom poistení aj v zdravotníctve. Je to hodne poučný pohľad na trh aj v oveľa širšom kontexte. Práve tento materiál mi umožnil použiť slovo hoax, pretože na 34 stranách vyvracia všetky mýty o prínose súkromných zdravotných poisťovní. Samozrejme, rovnako ako pri antivaxeroch, treba počítať s agresívnou reakciou na tento materiál.

Píše sa tam napríklad :

- Zdravotné systémy krajín západnej Európy patria k najlepším na svete. Ľudia sa dožívajú nielen vysokého veku, ale aj systém zdravotníctva má výrazný vplyv na nízku odvrátiteľnú úmrtnosť. Výnimkou z vyspelých krajín sú len USA s horšími výsledkami pri výrazne vyšších nákladoch.

- Možnosť vyplácania zisku akcionárom zdravotných poisťovní v povinnom systéme nenájdeme v žiadnej krajine EÚ okrem Slovenska a v USA. Americký systém s veľkým počtom poisťovní a verejných programov je s prehľadom nielen najdrahší na svete, ale aj najnákladnejší z pohľadu administratívy. Slovenský systém verejného zdravotného poistenia so ziskovými poisťovňami je v EÚ anomáliou.

- Súkromné poistenie sa nejaví ako efektívnejšie z pohľadu výdavkov v porovnaní s verejnými programami. Prerozdeľovanie verejných zdrojov od populácie smerom k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti nie je možné považovať za bežné trhové prostredie s ponukou a dopytom po službách. V porovnaní s bežnými tovarmi je dopyt po zdravotných službách z pohľadu jednotlivca nepredvídateľný a nepravidelný. Pacient a ani lekár nevedia predvídať výskyt choroby.

- Nemocnice sú v krajinách EÚ vo veľkej miere vlastnené štátom, samosprávami alebo neziskovým sektorom. Nemocnice poskytujúce komplexnú starostlivosť a univerzitné nemocnice sú obvykle vo vyspelých zdravotných systémoch verejné inštitúcie bez motivácie tvorby zisku.

- Spoločným znakom zdravotníctva vyspelých krajín je neziskovosť poisťovní a fondov v povinnom systéme. Z pohľadu týchto inštitúcií prerozdeľujúcich zdroje na zdravotnú starostlivosť totiž nejde o bežné trhové prostredie, kde sa predávajú tovary a služby. Ide len o presun verejných zdrojov od populácie k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti ako sú ambulancie, nemocnice, laboratóriá a iné.

Je symptomatické, že myšlienky "trhu zdravotného poistenia" nachádzajú dlhodobú podporu práve na stránkach týchto novín. A k tomu, samozrejme, aj kritika zlej VšZP. Zameraná na city, ako inak. Komunisti to volali propaganda, ale tí sa ňou netajili. Dnes nemožno vylúčiť, že časť čitateliek (predpokladám, že väčšinu čitateľov papierové Sme už dávno stratilo a ja som jeden z posledných) verí, že ide o objektívne noviny a propagandu si neuvedomuje. Čo myslíte, možno tak zaradiť tieto noviny medzi dezinformačné weby? A ospravedlnia sa za svoje články na podporu súkromných zdravotných poisťovní?


Author: Jozef Stasík

Contact: info@bossaworld.com

 

BLOGS - Jozef Stasík

PROJECT BOSSA WORLD

HYGGE INDEX

ALPINE SKIING - FUTURE VISION

ATHLETICS - FUTURE VISION

MUST VISIT CITIES