HYGGE INDEX



Najväčším ohrozením demokracie nie sú populisti, ale veľké firmy



Demokracia je jeden z najdôležitejších princípov, na ktorých je založený súčasný svetový poriadok

Demokraciu však ohrozuje množstvo faktorov, ktoré často prichádzajú nebadane.

Panuje všeobecný názor, že demokraciu ohrozujú populisti a tým treba za každú cenu zabrániť dostať sa k politickej moci. Vedela by o tom rozprávať istá sebavedomá a tá najodbornejšia politická strana, ktorá pred poslednými voľbami neváhala vstúpiť do fyzickej potyčky s fašistami. Nevšimla si, že je tu oveľa nebezpečnejšia vec - korupcia. A voľby prehrala.

Je dôležité si uvedomiť, že existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu mať vplyv na demokraciu. Okrem zahraničných vplyvov, sú to firmy a lobisti, ktoré sú schopné investovať obrovské sumy peňazí do volebných kampaní a procesov rozhodovania. Ich cieľom je dosiahnuť zisk na úkor občanov a spotrebiteľov.

Mnohé firmy sa snažia ovplyvniť rozhodovanie politikov tak, aby boli chránené hlavne ich záujmy. Toto môže mať rôzne dôsledky. Napríklad, firmy v oblasti zdravotníctva sa môžu snažiť ovplyvniť zdravotné politiky tak, aby sa zvýšili ich zisky, nie kvalita starostlivosti o pacientov. Stačí sa pozrieť na pôsobenie súkromných zdravotných poisťovní. Za roky ich pôsobenia sa zdravotníctvo zhoršilo. Pritom zo systému odoberajú peniaze na svoju činnosť a zisky, ktoré by inak mohli ísť na lieky alebo modernejšie zdravotnícke prístroje. Nie je podstatné, že je to dovolené zákonom, práve o tom je tento blog. Podobne, firmy produkujúce škodliviny sa môžu snažiť oslabiť regulácie a zákony, ktoré by obmedzili ich emisie alebo používanie nebezpečných chemikálií. Máme čerstvý príklad spred pár dní. Dve bulvárne televízie zašli tak ďaleko, že si dovolili siahnuť na slobodu výberu spotrebiteľa a cez zákaz vysielania kvalitných zahraničných programov chcú dosiahnuť väčší trhový podiel a zisky pre seba.

Niektoré veľké nadnárodné spoločnosti majú ročné príjmy, ktoré sú vyššie ako HDP mnohých krajín. To im dáva obrovskú moc ovplyvňovať politiku nielen v krajine, v ktorej majú sídlo, ale aj v iných krajinách, s ktorými obchodujú alebo s ktorými majú zmluvy.

Tieto spoločnosti môžu používať svoju finančnú silu na presadzovanie svojich záujmov napríklad prostredníctvom zmlúv o ochrane investícií alebo autorských práv. Tieto zmluvy im dávajú právo žalovať vlády alebo iné spoločnosti, ktoré sa ich záujmom bránia, a to môže viesť k obmedzeniu práv a slobôd občanov.

Lobisti sú tiež silným faktorom, ktorý môže ovplyvniť rozhodovanie politikov. Ich cieľom je chrániť záujmy svojich klientov a často majú k dispozícii obrovské finančné prostriedky na financovanie svojich kampaní. Avšak ich cieľ nie je vždy v súlade s potrebami občanov alebo verejným záujmom.

Výsledkom týchto aktivít je, že politické rozhodnutia nie sú založené na potrebách občanov, ale na záujmoch firiem a lobistov.

Aby sme ochránili demokraciu pred týmito nebezpečenstvami, musíme prijať opatrenia na zabezpečenie transparentnosti a etiky v politickom procese. Firmy by mali byť nútené odhaľovať svoje finančné príspevky volebným kampaniam a lobisti by mali byť nútení zaregistrovať sa a odhaľovať svoje klientov. To by zabezpečilo, že občania budú mať lepší prehľad o tom, kto sú finanční sponzori a koho záujmy sa snažia politici chrániť.

Okrem toho by sme mali zabezpečiť, aby demokratické inštitúcie, ako sú súdy a novinárske organizácie, mali dostatočné zdroje a nezávislosť na tom, aby mohli monitorovať a odhaľovať akékoľvek prípady zneužívania moci.

V konečnom dôsledku však budú potrebné aj politické a kultúrne zmeny, aby sme zabezpečili, že demokracia zostane silná a prosperujúca. Politici musia byť zodpovední a transparentní vo svojich rozhodnutiach a musia sa zameriavať na zlepšenie života občanov, nielen na ochranu záujmov firiem.

Blog bol napísaný s využitím umelej inteligencie OpenAI.


Author: Jozef Stasík

Contact: info@bossaworld.com

 

BLOGS - Jozef Stasík

PROJECT BOSSA WORLD

HYGGE INDEX

ALPINE SKIING - FUTURE VISION

ATHLETICS - FUTURE VISION

MUST VISIT CITIES