HYGGE INDEX



Taylor Swift efekt do slovenských dedín



Niekde už aj funguje

Zdá sa, že podaktorí ekonómovia objavili Ameriku. Princíp však pôsobí už stovky rokov. Čo ten Taylor Swift efekt vlastne je? Atrakcia, ktorá pritiahne davy. Mestá, v ktorých má speváčka koncerty, zaznamenali vyššiu ekonomickú aktivitu svojich obyvateľov. Takéto vyjadrenie ekonómov zvádza k predstave, že zo samého nadšenia z návštevy popového idolu (popovej idolky?) všetci zamestnanci zostanú dobrovoľne v práci o hodinu dlhšie. Je to však úplne naopak. Do mesta prídu desaťtisíce fanúšikov z iných miest. Hladných, smädných a aj trochu zvedavých fanúšikov. Navštevujú teda reštaurácie, bary, fastfoody. Kupujú darčeky, nejaké magnetky a iné suveníry, brázdia mesto dopravou a taxíkmi. A najmä, príspevok k diskusii o 4-dňovom pracovnom týždni, majú čas a tak navštevujú obchody. Kúpia si aj nejaké odevy, či tenisky, možno elektroniku. Výsledok tohto všetkého je zvýšenie tržieb obchodov v deň koncertu. Efekt potom pretrváva ešte pár dní, pretože aj malí obchodníci následne míňajú istú časť peňazí priamo v meste. Až sa postupne všetko dostane do normálu, peniaze mesto postupne opustia a stiahnu sa, ako vždy, k tým najbohatším.

O tom, že ide o efekt veľmi významný, svedčí aj menšia diplomatická roztržka Singapuru s Thajskom a Filipínami spred pár dní. Ako vysvitlo, Singapur vraj zaplatil manažmentu speváčky istú sumu, aby sa jej koncerty konali v juhovýchodnej Ázii výhradne len v Singapure. Desaťtisíce fanúšikov z okolitých krajín tak muselo za svojim idolom pricestovať do Singapuru. A míňať tam peniaze.

Kedysi taký efekt dosahovali jarmoky či trhy. Skvelé na tom však je to, že jav získal pomenovanie. Taylor Swift efekt je atraktívne pomenovanie, s ktorým sa dá pracovať. Presnejšie by malo by ísť o jednorazovú atrakciu, pretože tam je efekt merateľný. Na rovnakom princípe však fungujú aj iné atrakcie, ktoré do miest a obcí lákajú návštevníkov trvalo. Las Vegas a Dubaj sú skvelými príkladmi nepretržitej práce s týmto efektom. Tieto mestá priťahujú ročne milióny návštevníkov. A návštevníkom ponúkajú stále viac. Vegas už dávno nie je len hazard, ale aj pop koncerty, rôzne druhy show, dobré jedlo. A v posledných rokoch aj šport. Hokejový klub, F1 a nedávno aj Super Bowl.

Peniaze však neprinesie samotná atrakcia, ale ako ju mesto a miestni podnikatelia dokážu "obaliť" službami a aj tovarmi. Práve Las Vegas a Dubaj sú v tomto skvelí.

Môže Taylor Swift efekt fungovať aj na slovenskej dedine? Nielenže môže, ale dávno aj funguje. Neprinesie síce dedine 300 miliónov dolárov ako Taylor Swift Singapuru, ale rátajú sa aj tisíce. Takýto efekt majú napríklad jarmoky. Ale existujú aj iné príklady. Jedným z nich je obec Pohronská Polhora a jej "gastrozóna" Zbojská. Podľa značiek áut na často plnom parkovisku sa sem za zážitkom jazdí aj zo vzdialenejších okresov. A hlavne sa počet a druh zážitkov z roka na rok rozširuje.

V okrese Brezno je aj Telgárt. Desiatky rokov sa okolo známeho viaduktu jazdilo bez zastavenia. Občas ho niekto vyfotil do nejakého kalendára. Pár rokov však neďaleko hlavnej cesty stojí železničný vagón a americký školský autobus. A funguje gastro, samozrejme. Zrazu je plná aj lúka pod viaduktom, ktorú brázdia desiatky návštevníkov a viadukt nadšene fotografujú.

Funguje to aj inak. Mnohí si možno spomenú na petržalský Carrefour a rady na skvelé grilované kurčatá. Hodiny ukazovali, kedy budú hotové a v radoch stáli každú hodinu desiatky ľudí. Mnohí Carrefour navštevovali aj kvôli nim. Až pokiaľ sa nezmenili majitelia.

Isteže, toto nevytrhne Slovensko z biedy. Česká ekonómka Ilona Švihlíková spomína "hlbšiu, štrukturálnu povahu zmien, ktoré sa vo svetovej ekonomike odohrávajú". Logicky musia nasledovať aj "hlboké a štrukturálne" riešenia. Nestačí táranie užitočných idiotov o milovaných trhoch, reformách a inováciách. Taylor Swift predsa nie je žiadna inovátorka. Návštevníci jej koncertov nekupujú lietajúce autá ani hyperloopy. Iba sa chcú dobre najesť, kúpiť nejaký suvenír a pozrieť si koncert a atraktívne mesto. Ekonomika tak v deň koncertu skvele funguje.

Tá hlboká zmena bude musieť byť zameraná na ekonomiku regiónov. Ak budú prosperovať regióny, budú prosperovať aj štáty. Prvým krokom pokojne môže byť rozmýšľanie o tom, aké podujatia v dedine zorganizovať, aby prilákalo návštevníkov z iných dedín. Rozmýšľanie o tom, či sa vôbec dá v dedine dobre najesť, či v dedine existuje obchod s milou obsluhou a nápaditým interiérom. Alebo či v dedine existuje obchod s tovarom, ktorý je široko ďaleko nedostupný. Zjednodušene povedané rozmýšľať o tom, čo je v obci unikátne, čo neponúka žiadna iná obec. Prečo majú práve do vašej dediny prísť návštevníci míňať svoje peniaze. Pokiaľ také niečo nájdete, nestačí to dať na webstránku obce, tam sa nikto unúvať nebude. Na facebooku to uvidia len priatelia. Web tatryana.sk je platformou pre slovenské mestá a obce a tieto informácie tam môžete umiestniť zdarma.


Author: Jozef Stasík

Contact: info@bossaworld.com

 

BLOGS - Jozef Stasík

PROJECT BOSSA WORLD

HYGGE INDEX

ALPINE SKIING - FUTURE VISION

ATHLETICS - FUTURE VISION

MUST VISIT CITIES